VEINIKELDER







Vein pääseb meisse suust, armastus silmadest !


Veinietiketi tundmine olevat sama oluline kui vigadeta kirjutamine, kuid ühest väikesest eksimusest piisab kogu töö nullimiseks.

Veine säilitatakse  pikaliasendis ja valguse eest varjul.  Vanad veinid pannakse  suhteliselt ühtlase temperatuuriga jahedasse kohta, et nende temperatuur ei muutuks liiga kiiresti. Samuti on oluline vanade veinide puhul pudelitega ettevaatlikult ümber käia, et vein pudelis võimalikult vähe loksuks. Enne serveerimist hoitakse pudelit vertikaalasendis, et veinis olev sade põhja valguks.

Kuna valgeid veine serveeritakse märksa jahedamal temperatuuril kui punaseid, võetakse need külmkapist vahetult enne serveerimist.

Veinipokaali valik sõltub serveeritavast veinist. Kergeid kuivi veine pakutakse suuremast pokaalist kui kangeid ja magusaid veine. Hästi sobib tulbikujuline klaas, mille ülemine serv on pisut kitsam. Punaseid veine serveeritakse suurtest ümaratest pokaalidest, valgeid kõrgetest kitsastest pokaalidest.

Alsace’i veine on kombeks serveerida värvilise jalaga pokaalist.

Üldiselt avatakse kõikide alkohoolsete jookide pudelid külaliste juuresolekul. Erand tuleb sageli siiski teha punase veiniga. Punane vein avatakse üks kuni kolm tundi enne serveerimist, sest õhuga kokku puutudes valmivad punased veinid lõplikult.
Valged veinid avatakse vahetult enne serveerimist.

Valge veini serveerimiseks mähitakse valge servjett ümber pudeli. Punast veini serveerimisel servjetti ei kasutata. Korvist serveeritakse ainult väga vanu veine, millel on sade.

Jooke valatakse alati istuja paremalt käelt ning levinud on komme täita lauas istujate klaasid järjekorras, arvestamata daamide eesõigust. Veiniklaas täidetakse poolenisti ning valamise ajal klaase kätte ei võeta.

Veine võib karahvini valada,  kuid väga vanade veinide puhul on see äärmiselt delikaatne, sest sade võib veiniga seguneda ning joogi maitseomadusi oluliselt muuta.

Pärast ümbervalamist veinikarahvini kinni ei korgita ning veinil lastakse “hingata”. Ümber valatakse ainult punaseid veine.
Veinipokaali hoitakse alati jalast. Pokaali hoidmine peos on inetu ning käest eralduva soojuse tõttu muutuvad veini maitse- ja lõhnaomadused.
Veini aroomi tundmiseks võib jooki enne maitsmist nuusutada. Veini hoidmine  suus, nagu seda teevad veinispetsialistid, ei ole vastuvõttudel või lõunalauas kuidagi  sobiv !


    valge vein ... 8–-12°C
    Loire’i ja Alsace’i veinid ... 8-–9°C
    roosa vein ... 10–-12,5°C
    kerge punane vein ... 13-–16°C
    tugev punane vein ... 16–-18°C
    vahuvein 6-8 °C

    Frontera Cabernet Sauvignon 
     
      Päritolu: Tsiili
      Puuviljase ja värske karakteriga punavein, mille aroomis on tunda punast ploomi, šokolaadi ja vaniljet. Veini kompleksne maitse pakub nauditavat küpset marjasust, mida tasakaalustab meeldiv sametine parkhape.
      Serveerimiseks parim temperatuur 16-18 °C
      Sobib serveerida punase liha, vürtsikamate paja- ja pastaroogade ning juustude juurde.
      Viinamarjasort: Cabernet Sauvignon     



        In the air Inspiration Strawberry
      Magus, naturaalne maasikamaitseline Prantsuse vahuveinijook 
      Sobib seltskonnajoogiks, piknikule kaasavõtmiseks ja õhtu veetmiseks, samuti salati, magustoitude kõrvale
      4,7 % alkoholi
      Serveerimiseks parim 6-8 °C 

      Frontera Chardonnay 






Päritolu: Tsiili

Kahvatu kollase värvusega kuiv valge vein. Veini puuviljases ja nooruslikus aroomis tulevad esile papaia, õuna ja tsitruseliste noodid. Taustal on tunda võist ja tammist nüanssi. Maitse on värske ja heas tasakaalus – kohati magusa alatooniga.
 Serveerimiseks parim 10-12 °C
Suurepärane kaaslane mereandide, kalaroogade, salatite ja valgest lihast toitude juurde.
Viinamarjasort: Chardonnay

Rawson s Retreat Riesling 


Päritolu: Austraalia

Küpse puuvilja lõhnaline, värske, kohati hoomatav võilille, laimi ja  mee lõhna, kuiv aga väga puuviljaline maitse.
Serveerimiseks parim  8-10  °C
Aperatiiviks, mereandidega, eriti vähilistega ja rohelise salatiga vägagi nauditav. Idamaiste toitude kõrvale igati sobiv.
Viinamarjasort : 100% Riesling

Gato Negro Merlot 





Päritolu: Tsiili

Mõnus värske ja puuviljaline noor vein, violetse tooniga punane vein, milles on tunda nii vürtse kui mahedat pipart ja õrna tubakat. Vein, milles sametine ja külluslik maitse, keskmise täidlusega ning meeldiva järelmaitsega.
Sobib hästi lihatoitude, vürtsikate kastmete ning pehmete juustude ja wokitud juurviljadega. Soovitav serveerimistemperatuur :16-18 °C


Santa Helena Varietal Cabernet Sauvignon 2013




Päritolu: Tsiili

Viinamarjasort: Cabernet Sauvignon 100%
Keskmise täidlusega,värskete marjade,  paprika ja ka vanilje maitseline, kergelt piprane järelmaitse. Vaikse ookeani maheda tuule käes ja Andide päiksepaistelistel nõlvadel täiuslikult valminud aromaatsed viinamarjad annavad veinile sügava punase värvi ja väga hea marja lõhna.  Suurepärane kõikide lihatoitude ja  juustu kaaslane.
Serveerimiseks parim : 16-18 °C


Viña Maipo Cabernet Sauvignon





Päritolu : Tsiili

Väga nooruslik vein, lõhnast eraldub selgelt mustsõstart ja kerget suitsu. Maitse on  intensiivselt puuviljane. Pehmed vürtsid ja väga tasakaalukas vein. Väga pikk järelmaitse. Mahlakas ja nooruslik vein sobib ideaalselt punaste lihade juurde,lammas ja ka pasta  aga eriti grillroogadega.
Serveerimiseks parim temperatuur : 15-18 °C 




Tarapaca Cabernet Sauvignon Merlot

Päritolu : Tsiili

Viinamarjasort :Cabernet Sauvignon, Merlot
Maipo Valley piirkonnast pärit vein.Maitsetest tuleb esile mustsõstar, paprika ja kerge vanilje, isegi kergelt suitsune ploom tuleb välja . Keskmiselt tanniinine ja noor pehme vein sobib paljude argipäeva õhtusöökide juurde eriti linnuliha ja pajaroad, kuid ka juustude juurde täiesti sobilik kaaslane. Võid jahutada jäävees ca 10 minutit või hoida enne serveerimist tund külmkapis.
Serveerimiseks parim : 16 °C  





Trivento Tribu Malbec 2014





Päritolu: Argentiina

Viinamarjasort: Malbec
Keskmiselt täidlane ja tanniinine vein. Maitsetest lööb esile küpse jõhvikas ja mustikas. Väga värske ja marjane vein mis sobib igapäevaste roogade juurde. Parim veinivalik juustude juurde, kuid ka sobiv kalkuni, põrsaliha, kana ja pajaroogade juurde. 
Trivento veiniäri lõi tsiililane Concha y Toro aastal 1966. Trivento nimi tuleb kolmes erinevast tuulest mis puhuvad veiniaias eri aastaaegadel. 
Sobiv temperatuur serveerimiseks: 16 °C 







Isla Negra Cabernet Sauvignon







Päritolu: Tsiili

Viinamarja sort: Cabernet Sauvignon
Väga kõrge tanniini sisaldusega täidlane ja mahlakas vein. Tugeva küpse ploomi, vaarika maitse, õrnalt kaneeline.  Sobiv lamba ja loomalihaga. Täiendab hästi ka vürtsikaid toite.
Sobiv temperatuur serveerimiseks: 15-16 °C



CABALLERO  DE LA CEPA 


Päritolu : Argentiina

Viinamarja sort : Cabernet Sauvignon
Täidlane, väga tanniinine, vürtsikas. Maitsetest tulevad esile tume kirss, mustsõstar, murakas ja nõrgalt jääb suhu tammine mekk. Väga mõnus nautida koos grilltoodetega.
Parim temperatuur serveerimiseks oleks :18 °C






Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar