RAAMATURIIUL













Raamat- definatsioon; on köidetud kogu teksti või piltidega lehti;  ka kogum ühest servast kokku liidetud, tavaliselt ühesuurusi ja ristkülikukujulisi paberilehti, millel nähtaval või kombataval kujul märkidest koosnev tekst.   Raamat üldisemas tähenduses on graafiline andmekandja.
Vanimad raamatud (selle sõna üldisemas tähenduses) olid savisse, kivisse, puusse või muusse materjali vajutatud, raiutud või kraabitud tekstid. Vanimaid kiilkirjaga savitahvlid on säilinud Sumeri  riigi ajast.Kiilkiri vajutati neile metallist või bambusroost krihvliga, mida kirjutamise ajal hoiti rusikas.Vana-Kreekas ja Vana- Roomas  kasutati ka metall- ja puutahvleid.Vana-Hiinas jällegi  raiuti märgid 14. sajandist  eKr kuni 1. sajandini peitliga pronksesemetele. Pikemate tekstide kirjutamiseks kasutati bambustahvleid.
Euroopas  kasutati puu- ja vahatahvleid.  Vahatahvlid seoti tahvli nurkadesse või servadesse puuritud aukudest läbi aetud paelaga ühelt servalt kokku. Vastavalt tahvlite arvule saadi diptühhon, tripdühhon või polüpdühhon, mis sarnanes raamatuga.Kirjanduslikku teksti tahvlitele talletada oli tülikas, selleks oli vastuvõetavam papüürus, mida õpiti valmistama esmakordselt 4000. aasta paiku eKr Egiptuses. Käsikirju kirjutati veergude kaupa ja käsikirju hoiti varre ümber rulli keeratuna puit- või nahkkestas.
Hilisantiigis ja varakeskajal  kasutati kirjutustahvleid. Seejärel hakati kirjutama pärgamendile, mida valmistati eriliselt töödeldud loomanahast. Ligi 1500 aastat tagasi hakati pärgamenti köitma ja kaanetama.
Antiikaja rullraamatu ehk voluumeni pikkus oli väga erinev, tavaliselt 6...10 m. Pikim säilinud rull on 40-meetrine. Erinev oli ka rulli kõrgus: 5...40 cm.
Hiinas  tuli alates 7. sajandist seoses puulõike levimisega rulli asemele voldik (lõõtsakujuline kaust). Teadaolevalt vanim paberile trükitud raamat on 金剛經  hiinakeelne  Teemantsuutra aastast 868.
Eestis olevat täheldatud esimesed kirjaoskajad alles 11.-12. sajandil ja käsikirjalised raamatud jõudsid Eesti alles 13. sajandil. Esimene trükitud raamat aga jõudis Eestisse 1470. aastal . Tartus avati esimene trükikoda 1631.aastal. Suurim raamatukauplus avati Tallinnas 1650.
Kasutatasin koostamisel  Vikipeedia abi.
Koondan sellele lehele   ajapikku loetud raamatud, mida soovitan ka teistele. Tegemist võib olla nii ilukirjanduse, kriminulli, kui ka teadusliku plahvatuse või ajaloolise üllitusega.   Samuti paiskan siia tsitaate, mida on pildunud läbi aegade erinevad  ühiskonnategelased.

Francis Bacon (Verulami parun Verulam ja St. Albansi vikont), 1561-1626oli inglise filosoofMõnda raamatut tuleb maitsta, mõni tervelt alla neelata, vaid vähesed tasub peeneks närida ja ära seedida; teisisõnu, ühtedest raamatutest tuleb lugeda vaid katkendeid, teisi pealiskaudselt lehitseda ja kolmandad, need vähesed, tervikuna hoolikalt ja tähelepanelikult läbi lugeda. Mõnda raamatut võib lasta ka kellelgi teisel lugeda või sellest väljavõtteid teha.







Jan Beltran  "Jumala poolt hüljatud"






Raamatus saad sinasõbraks Lissaboniga, tema tõusust ja kurvast langusest, mis jälitab halli varjuna ka praegust sealset inimkonda. Linn mis ei tundnud puudust millestki. Saad tere öelda ka kogu Portugalile. Kohtud peategelase Massaud Botelhoga, kelle elus puudub mõte, tema kurva lõpuga armastusest Manuela vastu ja ka karjuva ülekohtu ning üksteise mittemõistmisega selles maailmas.
Tähtsal kohal on sõprus ja armastus. "Elu on liiga lühike, et olla midagi muud kui  õnnelik" ütleb autor ühes peatükis  läbi Massaudi suu ja silmade, kes avastab lõpuks, et oli olnud liiga harva õnnelik. Tema jaoks jääb see ärkamine kahjuks liiga lühikeseks..... Enda pärast ta enam ei muretsenud, kuid ta soovis edaspidi pühenduda vaid teistele. Oli vajada tabada vaid hetk, mil Jumalal on janu.


Erich Maria Remarque " Elusäde"  




Haarav teos koonduslaagri  võikast elust Natsi-Saksamaal. Seal vegeteerivad ja ootavad oma kustumist inimesed, kellel pole nimesid, nende ränkadest katsumustest, näljast ja tahtest pidada vastu kõigele vaatamata. Mõningate meeleheitlik püüd jääda siiski inimeseks ja leida eneses see elusäde. SS-lased teevad aga kõik selleks, et neist välja juurida viimane kui piisk inimlikkusest....värvates leivatüki või sigarettide eest kaasvange, kes on tihti hullemad kui SS-lased ise. Vähesed aga sellest hallist luukerede massist pääsevad eluga......




John Milton (II), 1608-1674oli inglise luuletajaRaamatud pole surnud asjad, nad kannavad endas autori hingega võrdset elujõudu ja energiat; looja ainulaadne vaimsus ja mõjuvõim säilivad tema loomingus nagu arstirohi pudelis.




Egert Anslan  " 407 karaati "





Kriminaalromaan, milles segunevad Londoni kõrgseltskond ja Vene allilm. Kõrged panused, laibad, seks ja raha. Palju räpaseid tegusid, mis on peidetud säravate maskide taha. Maffia asub jahtima Juudi lese briljanti, kasutatakse kõikvõimalike võtteid, et see oma valdusse saada. Elu ja surma peale mäng. Kes lahkub võitjana ?



John Ruskin, 1819-1900oli inglise kunstikriitik ja kirjanikKui raamat on lugemist väärt, siis väärib ta ka ostmist.


Jan Beltran " Nora "




See on lugu langenud naisest, kes sündis ajal, mil hispaanlaste kirgi kütsid seks, härjavõitlus ja keelepeks.  Autor kirjeldab prostitutsiooni telgitaguseid, millega kaasneb paratamatult vägivald ja uimastid. Muidugi ei kavatsenud peategelane Nora lõbunaise ametit kaua pidada-vaid seni, kuni on piisavalt teeninud ja leidnud parema töö....Lapsest loobumine ja taaskohtumine täiskasvanud pojaga, kes hakkab ema terroriseerima ja pidevalt uimastiteks raha nõudma. November 1989- aeg mil narkomaanid surid suisa tänaval. Barcelonasse oli jõudnud ebaloomulikult kange aine, mis tappis paljud. Ka Nora poja Pablo.....


Thomas Carlyle, 1795-1881

oli šoti ajaloolane ja kirjanikMu raamatud on sõbrad, kes mind iial ei reeda.



Peter Vansittart " Salaprotokollid "



Inglismaa  üks suurimaid ajalooliste romaanide autoreid on olnud Peter Vansittart ja see on tema elu viimane romaan. Eesti noormehe keerdkäikudest II Maailmasõja ajal, kui ta lahkub Saksamaa põgenikelaagri kaudu ja jõuab Pariisi, seal juba heaolu nautinud ja tundes end hästi, variseb tema maailm kokku tänu luhtaläinud armusuhtele  ja ta lahkub Londonisse. Seal pettub ta oma ettekujutlustest Inglismaast kui härrasmeeste saarest. Pidevalt  Euroopas elukohti vahetades jõuab ta tagasi Eestimaale. Eestis puhuvad teised tuuled, on Balti keti aeg...... 

Francis Bacon (Verulami parun Verulam ja St. Albansi vikont), 1561-1626
oli inglise filosoofAjalooraamatud teevad targaks, luule vaimukaks, matemaatika nutikaks, loodusfilosoofia põhjalikuks, loogika ja kõnekunst osavaks väitlejaks.

 

Edward Lucas " Uus külm sõda "



                                    
      


See raamat ei vaja erilisi kommentaare, nagu ütleb Eesti endine peaminister Mart Laar : " Edward Lucas teab, millest kirjutab. Tema kogemused  kurjuse impeeriumiga on piisavad, et kirjutada niisugune ülevaade uue külma sõja algusest ".See on raamat kõigile, kes tahavad teada, mis ootab meid ees tulevikus.





Sydney Smith, 1771-1845  
oli inglise vaimulik 
Pole võluvamat sisustuselementi kui raamatud. 



Andres Anvelt " Punane elavhõbe "

















Humoorikas kriminull iseseisvunud Eestist, mil valitseb Metsiku Lääne mentaliteet. Kõik otsivad midagi ja tahavad kähku rikkaks saada. See on midagi, mida keegi pole näinud, kuid kõik räägivad sellest. Raamatu kohta võin öelda, et kordades parem kui vändatud mängufilm. Siin on kõike- vihkamist, armastust, reetmist ja vägivalda. Mulle meeldis.




Kalev Keskküla, 1959-2010 

 oli eesti kirjanik
Ajakirjanik, kirjandus- ning veinikriitik Mina võiksin ju ka midagi muud kui kirjanik olla ja enamasti olengi. Sest poleks mingit häda juhtunud, kui mu raamatuid poleks avaldatud, aga on neid, kelle raamatute puudumisest sünnib kindla peale häda. 






Andres Anvelt " Direktor -Ühe turu erastamise lugu "





Veel üks Anvelt-ilt ilmunud tragikoomiline romaan. Tegevus toimub enamuselt Tallinna Kesklinna turu ümber ja seal toimuvatest mahinatsioonidest. Äri, politika ja organiseeritud kuritegevuse must ja hämar maailm, ahnetest tegelastest ja inimelu madalast hinnast. Aga eesmärk on kõigil üks-surra rikkana ! Soovitan soojalt :-)



William Allingham, 1824-1889oli iiri luuletaja ja memuaarikirjanikKes hoolega päevikut peab,tal kui igav, siis pikemad read.
Elu põnevaks läheb, mis kole —
aega sulge haarata pole.
Nii ka raamatuis sündmusterohkust
vähem kohata võime kui tühjust.


Schapelle Corby ja Kathryn Bonella " Elu ilma homseta "

                        














Schapelli õudusunenägu mis sai tõeseks ja ta heideti 20 aastaks võõrale maale vanglasse, kus võõras õigussüsteem lämmatas kõik katsed tõestada enda süütust.Kitsikus,vägivald ja karjuv ülekohus Indoneesia vanglas, kust ei näe väljapääsu. Meeletud summad mis makstud advokaatidele ja altkäemaksudeks kuid tulemus puudub ja aastaks 2008 oli temas kustunud igasugune lootus vabanemiseks, ära olid kasutatud kõik võimalused edasikaebamiseks ja ta oli kindel , et tema jaoks homset enam ei ole.




2012 vähendati tema karistust 5 aasta võrra.
Selle aasta ( 2014)10 veebruaris vabastati Corby tingimisi  Kerobokani vanglast, kuid ta ei tohi lahkuda Indoneesiast enne juulit 2017.

  

Evelin Kivimaa "Arvo Kukumägi. Alasti elu "   

                            

   9. augustil 1958. aastal sündis Setumaal poisslaps nimega Innokenti. Passi järgi Arvo Kukumägi 1980-1984 töötas Noorsooteatris, kust ta lõpuks vallandati, sestpeale vabakutseline, kes on põletanud elu ja sildu mehemoodi. Eesti filmiajaloos tuntud rohkem kui 40 filmirolliga. Kaastöötajad on teda iseloomustanud küll praalija ja bluffijana, kuid oma tööd on mees teinud hästi. Koolipõlves olnud suhteliselt hea õpilane, kärakat ei pannud ja suitsu ei kimunud, kõik see tuli hiljem kuulsuse ja tuntusega. Nalja on armastanud teha eluaeg. Alkoholi kohta arvas Kuku, et see päästis ta kord enesetapust. Räägitakse, et Kukul olevat rohkem kui 300 paar kingi ja riideid hunnikute viisi. Tema sõber Peeter Simm ei saa senini aru miks selline ahv nagu Kuku naistele meeldib aga lugege ise. Huumorit jagub ja läbi raamatu saate teada tema julged ülestunnistused elust ja kõiget muust.                                                                                                                                


Susan Boyle " Selliseks ma sündisin"                                                                                                    





Sündinud Blackburnis Sotimaal paljulapselises peres. Isa oli lihtne kaevur ja ema kodune, kuna Susan oli pere üheksas laps. 1999 aastal suri tema isa mida ka Susan raskelt üle elas. Järgmise tragöödiana tabas nende peret õde Kathleeni surm, kes suri 53. aastasena. Nad olid olnud väga lähedased. Peale õe surma oli nende ema hääbuma hakanud, Susan käis läbi spetsiaalsed kursused, et ema toetada ja hooldada. Need jäid tal küll lõpetamata, sest ema tervis läks järjest hullemaks ning ta vajas pidevalt tähelepanu. 2007 aastal ema suri.  1 jaanuar 2009 avas Susan tuhandete inimeste ees oma suu ja sai üleöö kuulsaks. See muutis tema elu alatiseks.............                                                                            








Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar