Hakkliharull, hakklihapäts, hakkpraad, pikkpoiss ja vale jänes . Heal lapsel ikka mitu nime. Pärit Mandri-Euroopast ja roa põhikomponent on veise, lamba, sea või metslooma lihast valmistatud hakkliha- harvemini kasutatakse ka linnuliha. Tehakse nii täidisega kui ilma. Sakslastel tuntud Hackbraten, Falcher Hase nime all ja paljudes piirkondades kasutatakse seal täidisena keedetud kanamune, soomlastel jälle tuntud lihamureke nime all ja üldjuhul maitsestatud ainult soola ja pipraga.
Valmistan täna täidetud hakkliharulli ja täiteks kasutan keedetud kanamune, juustu ja loomalihasinki või peekoni.
Alustame põhikomponendist ehk hakkliha valmistamisega ja seame üles vana hea ja tuntud vändaga hakklihamasina. Lasen sellest läbi ligi kilo liha.
1 tükeldatud sibul
2 küünt tükeldatud küüslauku
1,5 teelusikatäit soola
2 toorest muna
0,5 teelusikatäit pipart
50 grammi riivitud leiba
2 lusikatäit oliiviõli
0,5 teelusikatäit kurkumi
juustu
mõned singiviilud või peekoniribad
Segan kõik ained, välja arvatud riivitud leib, omavahel läbi ja panen 20 minutiks külmikusse tõmbama.
Panen keema täidise jaoks 2 muna, võtan viilu juustu ja 2-3 viilu loomalihast sinki. Külmikust hakkliha välja ja alustan pikkpoisi valmistamist. Otsin kapist välja pikliku vormi, määrin kergelt võiga ja vormi põhja panen kuskil 1,5 cm kihi hakkliha, sellele laon singiviilud, juustu ja peale poolitatud munad, nüüd vooderdan ümberringi hakklihaga ära.
Tõstan munade peale omakorda hakkliha ja mätsin korralikult kinni, peale raputan riivitud leiba. Katan vormi fooliumiga ja tõstan selle nüüd veega täidetud suuremasse ahjuvormi ja asetan alumisele tasemele küpsema.
Ahi on kuumutatud 180 kraadini ja lasen seal olla ca 50 minutit. Vahepeal tõstan ahju küpsema keskmisele tasemele kooritud ,sektoriteks lõigutud sinepi ja soolaga maitsestatud kartulid.
Eemaldan pikkpoisilt fooliumi ja küpsetan veel ca 20 minutit, kuni hakkliha on pealt kergelt krõbedaks tõmbunud ja tõstan ahjust välja, katan uuesti fooliumiga ja lasen veel omas mahlas küpseda.Kartulid jätan ahju veel ca 15 minutiks.
Portveini valmistamine käib kiirelt.
Pool sibulat
3 dl vahukoort
1 teelusikatäis fariinisuhkrut
2-3 cl portveini
musta pipart, soola maitse järgi
Koorin sibula, tükeldan ja kuumutan pannil tilgas õlis klaasjaks, lisan vahukoore, fariinisuhkru ning keedan mõned minutid, valan juurde portveini ja maitsestan pipra, soolaga. Kõik on valmis ja aeg öelda : " Lauake kata end ". Valan pikkpoisi üle kastmega ja tõstan lauale kuumad kartulisektorid, ülejäänud kastme valan eraldi kausikesse, kui kellegil tuleb tahtmine seda lisada.
“Elu sumedusest”
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar